AKTUALITY ČASU KARANTÉNY - TÝDEN ČTVRTÝ

DEN TŘICÁTÝ DRUHÝ - 17. 4. 2020

Moc zdravím všechny farníky po několikatýdenní odmlce. Stále ještě prožíváme velikonoční oktáv, čili osm dní radosti z Ježíšova zmrtvýchvstání. A pokud jsme na to v té „koronavirové šedi“ pozapomněli, blížící se Neděle Božího milosrdenství nás zve zpátky k živému zmrtvýchvstalému Ježíši.

Stále jsme bez mše svaté ve farním společenství, odkázáni na přenosy, ale jak se zdá, je už vidět světlo v tunelu. Harmonogram návratu k normálu je načrtnutý a snad se vše podaří.

Někteří z vás si v minulých dnech postěžovali, že jim chybí mše svatá, svaté přijímání, svátosti… Chápu to, ty nejde ničím jen tak nahradit. Krásně dnes o tom mluvil papež František. V homilii varoval před gnostickou vírou, zbavenou společenství a reálných lidských kontaktů, prožívanou výlučně skrze streamingové přenosy, po nichž se svátosti šíří jen virtuálně. Homilii si můžete přečíst ZDE

Zároveň to ale je - myslím si - zkouška pevnosti naší víry. V Japonsku či v Koreji si lidé uchovali živou víru, i když stovky let neměli kněze a svátosti. Teď zrovna čtu skvělou knihu, jejímž autorem je P. Josef Prokeš a u té příležitosti jsem našel na internetu rozhovor s ním. Najdete ho TADY a vřele doporučuji zhlédnutí. Je věnovaný jeho cestě do Ekvádoru. Vzpomíná tam i situaci, kdy tam dva kněží mají na starosti 250 (slovy: dvě stě padesát) farností. A nejedná se o malá farní společenství, ale všude jsou to stovky lidí bez kněze. Ti to ale vzali jako výzvu a žijí křesťanský život stejně jako my, kteří máme běžně mši svatou každou neděli pomalu v každé vesničce. Umíme být duchovně aktivní a vyvinout péči o svou duši s takovou intenzitou, aby nestrádala a zároveň, aby v nás rostla touha po svátostech? Možná že je to prostě Boží lekce a musíme si ji dobře zapamatovat.

Dnes jsem také obdržel krátký film z Tanzanie. Misionář P. Krzysztof, který měl u nás loni farní pouť, na něm vede průvod na Květnou neděli. Jede na oslátku a dlouhá řada lidí jej k bohoslužbě doprovází. Je to moc pěkné. A jak si určitě pamatujete, také objíždí svých několik desítek farností jen jednou za několik měsíců. Podívejte se na film ZDE.

Blíží se ale neděle a já vás opět zvu ke společné modlitbě. Zítra v sobotu ve 20.00 hod. opět zvu k půlhodinové adoraci, kterou budeme přenášet TADY. Opět první čtvrthodinka bude vedená, zbytek si vyplníte sami. Takto se duchovně připravíme na neděli Božího milosrdenství.

V neděli bude přenos mše svaté jako obvykle v 9.00 hod. Kód pro přenos je ZDE.  

Svatý otec František bude v neděli mít mši svatou v kostele Santo Spirito in Sassia v Římě, který je hlavním centrem spirituality Božího milosrdenství ve Věčném městě. Tutu mši svatou přenáší TV Noe v 11.00 hod., proto ji pohodlně stihnete, i když budete sledovat náš farní přenos.

V neděli v 15.00 hod. vás opět zvu ke společně modlitbě. Tentokrát se pomodlíme Korunku k Božímu milosrdenství. Kvůli koronaviru se letos nekoná ani tradiční velká pouť v Krakově – Lagiewnikách, proto se všichni spojují v 15.00 hod. v modlitbě „na dálku“. Přenos z naší kaple najdete ZDE

Dětem doporučuji opět kázání P. Romana Vlka, tentokrát právě k Neděli Božího milosrdenství.  

Na konec si určitě poslechněte skvělou písničku, kterou jsem dostal na Facebook. Je tak roztomilá, že se ji určitě všechny děti rády naučí… A až budou bohoslužby v kostele, třeba nám ji zapívají… PÍSNIČKA

S požehnáním P. Slávek DEN DVACÁTÝ SEDMÝ - VELIKONOČNÍ NEDĚLE 12. 4. 2020

Velikonoční pozdrav nám všem posílá otec arcibiskup. Přečíst si jeho dopis můžete TADY.

Zítra opět v 9.00 hod. bude přenos mše svaté. Najdete ji TADY.  

Děkujeme za všechny vaše pozdravy, přáníčka, poděkování... Potěší to, opravdu! 

Opakujeme naše sváteční přání a přidáváme k němu modlitbu a požehnání. P. Slávek a P. JiříDEN DVACÁTÝ ŠESTÝ- BÍLÁ SOBOTA 11. 4. 2020

Opět jsem pro vás natočil nějaké slovo pro rozjímání. Slovo na Bílou sobotu je TADY.

Zítra o slavnosti Zmrtvýchvstání Páně zveme na přenos mše svaté z kaple v 9.00 hod. Přenosový kód je ZDE.

V pondělí bude opět v 9.00 hod. přenos mše svaté. Najdete ji TADY.  

Ve 20.30 hod. myslím na vás všechny v našem kostele při mši svaté. 


DEN DVACÁTÝ PÁTÝ - VELKÝ PÁTEK 10. 4. 2020

Moc všechny zdravím. Hned na začátku se omlouvám za včerejší poruchu přenosu večerní adorace. Prostě to přestalo fungovat a veškeré naše snažení se s technikou domluvit, nepřineslo výsledek. Ani počítač nevydržel tu hodinu bdít s Ježíšem, ale slíbil, že do příští epidemie se polepší. 

Dne a zítra žádné přenosy nejsou, ale slíbil jsem vám nějaké slovo pro povzbuzení či pro inspiraci k rozjímání, a slib plním. Najdete je TADY.  Pokud vás to neosloví, nemějte výčitky a jednoduše vypněte. Hlavně ale pamatujme na sebe v modlitbě. V 18.00 hod. myslím na vás všechny v našem kostele... 
DEN DVACÁTÝ ČTVRTÝ - STŘEDA 8. 4. 2020

Moc zdravím a dle včerejšího slibu informuji o průběhu svátečních dní v našich farnostech.

Na ZELENÝ ČTVRTEK zve ke společnému prožití mše svaté se svěcením olejů všechny věřící olomoucké arcidiecéze otec arcibiskup Jan. Takzvaná „missa chrismatis“ začíná v olomoucké katedrále na Zelený čtvrtek 9. dubna 2020 v 8.30. Odkaz pro přenos je ZDE.  

Večerní mši svatou na památku Večeře Páně budeme přenášet z naší kaple na farním středisku v 18.00 hod. Stačí kliknout ZDE.  

Od 20.00 se budete moci připojit k bdění s Ježíšem v Getsemanské zahradě. Adorace bude probíhat v kapli a bude přenášena živě, i když to bude jen adorace v tichu. Můžete se kdykoliv do 22.30 hod. připojit na nějakou dobu a modlit se doma individuálně nebo společně nahlas s rodinou. My budeme v kapli jako zástupci celé farnosti. Kód přenosu je TADY. 

Na VELKÝ PÁTEK A BÍLOU SOBOTU liturgie v našich kostelích bude neveřejná. Zúčastní se jí tři osoby: já, otec Jiří a jáhen František. Vy máte velký výběr přenosů z různých míst, jak v televizi, tak i na internetu, a prosíme, sledujte tyto nabízené obřady. Jejich seznam najdete TADY. Pokud chcete být v duchu spojeni s námi, budeme se modlit na Velký pátek v 18.00 hod. a na Bílou sobotu ve 20.30. Budeme na vás myslet také my.

Na Velký pátek a Bílou sobotu k vám ale promluvím ve formě krátké nahrávky, kterou najdete na těchto stránkách vždy v 15.00 hod. Bude také zveřejněná na farní stránce na FB. Přenos samotných obřadů z kostela by byl velice složitý a určitě nekvalitní, nahrání jednoduchého mluveného slova je daleko snadnější. Proto jsem se rozhodl, že aspoň takto vám sdělím pár myšlenek, abychom i v tyto důležité dny byli ve spojení. Ve čtvrtek bude kázání při mši svaté v 18.00 hod.

Na Velký pátek vybízím k soukromé nebo rodinné modlitbě křížové cesty. Pro děti je tu nabídka křížové cesty dětí ze Zlína. A protože všichni máme být jako děti, klidně ji prožijte spolu se svými ratolestmi. Najdete ji TADY. Několik záznamů křížové cesty pro dospělé najdete na těchto odkazech.

https://www.youtube.com/watch?v=EdJGXXZHVpw,

https://www.youtube.com/watch?v=0jZ2rUaBqEk,

https://www.youtube.com/watch?v=H0Ns9GzWtOA

Večer ve 21.00 hod. se můžete modlit křížovou cestu spolu s papežem Františkem. Přenos je na TV Noe.

Na Bílou sobotu, i když v kostele nebude tradiční hrob Páně, bude šumperský kostel otevřený, a vy můžete jednotlivě přicházet na chvíli modlitby. Eucharistie bude ve svatostánku.

Doma můžete prožít zcela zvláštní chvíle modlitby „u Božího hrobu“ od 17.00 hod. V tuto dobu bude totiž pro adoraci na dálku vystaveno mimořádně Turínské plátno. Podrobnější informace o tom máte TADY. Není ale ještě sděleno jak se bude tato událost přenášet. Jakmile se to dozvím, zveřejním přístupové linky.

Ještě jednou nabízím, co už na těchto stránkách bylo. Jako inspiraci pro vás, abyste tyto svaté dny co nejlépe prožili v rodinách, byly připravené čtyři krátké filmy, které můžete zhlédnout zde.

Velikonoce v rodině – úvod
Velikonoce v rodině – Zelený čtvrtek  
Velikonoce v rodině – Velký pátek  
Velikonoce v rodině – Vigilie vzkříšení  

O NEDĚLI ZMRTVÝCHVSTÁNÍ PÁNĚ A NA VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ budeme opět přenášet bohoslužbu z kaple v 9.00 hod. Linky ke sledování zveřejním na těchto stránkách a na facebooku v sobotu.

Přeji vám klidnou přípravu na svátky a na konec je zde poslední z cyklu rozjímavých obrázků k promluvě papeže Františka.DEN DVACÁTÝ TŘETÍ - ÚTERÝ 7. 4. 2020

Mimořádný Velikonoční koncert bude Moravská filharmonie živě přenášet z Arcibiskupského paláce. Připravuje ho ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým v rámci projektu Paschalia Olomucensia.

Příběh Ježíše Krista připomene kantátou Stabat Mater od italského barokního skladatele G. B. Pergolesiho komorní soubor Gaudio kvartet, sólové pěvecké party zazní v podání A. M. Líňové a B. K. Juráňové. Olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner koncert uvede velikonočním poselstvím. V době, kdy křesťané nemohou společně slavit velikonoční liturgii, tak může Pergolesiho nejslavnější duchovní dílo, které líčí bolest Panny Marie pod Kristovým křížem, doplnit prožití letošních Velikonoc. Živý přenos Velikonočního koncertu ze Slavnostního sálu olomoucké arcibiskupské rezidence bude k vidění na webu a facebooku Moravské filharmonie ve středu 8. dubna od 19 hodin. Stačí kliknout ZDE. 

Dnes předávám jen toto pozvání otce arcibiskupa. Zítra zde najdete informace o našem prožívání svátků, přenosech atd.

P. Slávek

A ještě něco důležitého pro snoubence! Milí snoubenci, už to nemůžeme dále prodlužovat. Jdeme na to! Rozpis online svatebních obřadů k dispozici na farních stránkách. Zabukujte si prosím váš termín. A svatební hostina vás vyjde hodně levno. Pandemický benefit.Na konec připojuji předposlední obrázek k promluvě papeže Františka pro inspiraci k rozjímání.