AKTUALITY ČASU KARANTÉNY - TÝDEN PRVNÍ
DEN ŠESTÝ KARANTÉNY- NEDĚLE 22. 3. 2020
Moc vás zdravím v nedělní večer. Děkuji všem, kteří jste nám poslali zpětnou zprávu po dnešním přenosu mše svaté. Měl jsem radost, že vám to pomohlo prožít den, že jste měli z toho dobrý pocit.
Myslím si, že tento přenos v neděli v 9 se stane po dobu karantény tradicí, vždy předem sdělím na stránkách a FB kód tohoto přenosu. Pokud byste chtěli vyhledat přenosy ve vyhledávači na YouTube, musíte tam napsat SLAWOMIR SULOWSKI. Objeví se pak můj „kanál“, na kterém jsou všechna videa, která vám nabízím. Během týdne se pokusíme i o další přenosy, možná ve středu o svátku Zvěstování Páně, jindy růženec či adoraci. Sledujte pravidelně tuto stránku, vždy aspoň den předem zde najdete informaci o dalším přenosu.
Poněvadž mám dojem, že za pár dnů nám toto sezení doma začne „lézt na mozek“, zvláště těm, kteří jsou doma sami, starším a nemocným, rozhodl jsem se, že pro ně připravím malý dáreček – překvapení. Je to ale také, moji farníci, úkol pro vás, kteří jste „mobilní“. Ať mi každý z vás jakýmkoliv způsobem (mailem, telefonicky, smskou, přes Messenger, WhatsApp atd.) napíše své jméno a adresu a také počet lidí starších a osamocených (např. ve vašem paneláku či ulici), kterým jste schopni malý balíček bez potíží doručit. My požadovaný počet zásilek připravíme a doručíme vám, vy je pak předáte dál těmto osobám. Na hlášení máte čas do středy včetně. Ve čtvrtek vše nachystáme, v pátek doručíme na vaše adresy. Zbytek bude na vás. A předem děkuji za spolupráci. A podotýkám, že to nemusí být lidé „kosteloví“, pokud víte, že jim nebude vadit částečně duchovní obsah. Třeba se z toho stane i malá evangelizační akce.
Vám v rámci „péče o mozek“ nabízím alternativu k neustálému sledování zpráv o koronaviru. Objevil jsem, že na internetu lze zdarma virtuálně navštívit několik významných muzeí. Na stránce Vatikánských muzeí můžete navštívit několik míst, např. Sixtinskou kapli, Rafaelovy pokoje či rozsáhlé sbírky antických soch. A vše bez davů turistů a v době, kdy je pro turisty všechno uzavřeno.http://www.museivaticani.va/…/mus…/tour-virtuali-elenco.html
Několik virtuálních procházek nabízí také petrohradská Ermitáž. Je to druhá největší obrazárna na světě, je v ní kolem 3 milionů uměleckých děl a vy můžete u sebe doma vidět obrazy Rafaela, Rembrandta, Rubense, El Greca či nádherné pravoslavné ikony.https://www.hermitagemuseum.org/…/he…/panorama/virtual_visit
18 sálů plných úžasných obrazů nabízí na internetu i National Gallery v Londýně. Najdete tam spoustu krásných obrazů s náboženskou tematikou od Michelangela, Caravaggia, Rembrandta či Rafaela. https://www.nationalgallery.org.uk/visiting/virtual-tours
Podobně si můžete prohlédnout i Scuola Grande di San Rocco, galerii v Benátkách, která shromažďuje především díla Tintoretta. http://sgsm.intemaweb.com/sgsm/resources/tour/index.html
Aniž byste museli vycházet z domu, můžete navštívit i slavnou baziliku Sacre Coeur v Paříži, která právě slaví 100 let své existence, a ve které už sto let bez přestání je adorovaná Nejsvětější svátost oltářní, a teď je hlavním místem modlitby Francouzů za záchranu před koronavirem. http://www.sacre-coeur-montmartre.com/…/visite-virtuelle-pa…
Můžete si také prohlédnout baziliku sv. Františka v Assisi, plnou úžasných Giottových fresek, znázorňujících Františkův život. https://www.sanfrancescopatronoditalia.it/basilica/
Dalším z kostelů, které jsou pro nás přístupné na internetu, je Národní svatyně Spojených států amerických ve Washingtonu. Nachází se tam více než 80 krásně vyzdobených národních kaplí. https://www.nationalshrine.org/virtual-tour/
Takto zpřístupněná je také slavná katedrála v Chartres, plná nádherných středověkých vitrážíhttp://www.cathedrale-chartres.org/vitraux-cathedrale-chartres a Sagrada Familia, https://sagradafamilia.org/en/virtual-tour monumentální bazilika v Barceloně, životní dílo Antonia Gaudího. Můžete se podívat nejen dovnitř, ale také se kochat úžasným výhledem ze střechy.
Pokud se takto „vydáte na cesty“, máte postaráno o několik hodin povinné karantény a zaručuji vám, že nebudete litovat. Opravdu jsou to úžasné možnosti internetu, které možná až teď lépe oceníme.
Vám, kteří chodíte do práce, přeji, ať vám to tam utíká a vám, kteří sedíte doma… přeji v podstatě totéž. A hlavně, ať jste zdraví a plní naděje.
P. Slawomir
DEN ŠESTÝ KARANTÉNY- SOBOTA 21. 3. 2020
Mám pro vás dnes dobrou zprávu. I když možností sledování nedělní bohoslužby je na netu hodně, nabízím vám i mši svatou z kaple na středisku. Budeme ji sloužit spolu s panem kaplanem zítra v 9.00 hod. a vy ji můžete sledovat na počítači nebo na mobilu. Chtěli jsme udělat přenos z kostela, ale bohužel kvůli zvuku na konec jsme zvolili kapli. V prázdném kostele měl hlas velkou ozvěnu a bylo velmi špatně rozumět. Snad v dalších dnech vám nabídneme i další přenosy, třeba adoraci či křížovou cestu. Na všechny tyto přenosy se lze podívat také kdykoliv po jejich ukončení na stejném odkazu. MŠE SVATÁ TADY
A když už jsem dnes podvečer v kapli zkoušel tu techniku, dovolil jsem si nahrát nějaké slovo s požehnáním, které si můžete poslechnout... TADY
Svaté příjímání se už bohužel zítra podávat nebude. Přijímejte Pána duchovním způsobem. Kostel je po celý den otevřený, ale já doporučuji vám zůstat doma, jen tak se toho viru snad co nejrychleji zbavíme.
Dobrou noc a pěknou neděli. P. Slávek
DEN PÁTÝ KARANTÉNY- PÁTEK 20. 3. 2020
Dnes mám pro vás malé překvapení. Nabízím vám a vašim dětem pohádku… naši farní pohádku o Červené Karkulce. Snad vám to pomůže prožít radostně večer a uklidnit dětičky. Zapomeňme na chvíli na všední starosti a přenesme se do světa, kde konec je vždy dobrý. Mraky pominou… já tomu věřím, bude zas veselo!
DEN ČTVRTÝ KARANTÉNY- ČTVRTEK 19. 3. 2020
Opět všechny zdraví pan farář…
Dorazil ke mně i takový obrázek. První věc, která mne napadla, bylo, že ministrant nemá roušku, a tu milou babičku ohrožuje na životě. Ale napadlo mne i to, že využiji tento obrázek k něčemu, co mi lítá hlavou už delší dobu. V některých farnostech totiž kněží požádali farníky, aby přehodnotili, zda by nebylo pro ně lepší namísto klasické sbírky „do zvonečku“ přispívat farnosti elektronicky (v zahraničí se dokonce instalují u vchodu platební terminály pro bankovní karty – viděl jsem to osobně třeba v Norsku). A mnozí na to přistoupili. Jde prostě o jednorázový nebo nejlépe trvalý bankovní příkaz na účet farnosti, kdy se na její chod přispívá pravidelně nějakou částkou za sebe nebo rovnou za celou rodinu. Výhodou je to, že na konci roku lze obdržet potvrzení o daru pro slevu na daních. V tomto případě je jen třeba do poznámky příkazu napsat své jméno a příjmení.
Teď nejsou bohoslužby a tak nejsou ani sbírky… Nějaký „polštář“ máme, abychom měli čím platit zálohy za elektřinu, plyn a vodu. Ale za par týdnů tento úbytek výrazně pocítíme. Bylo by to ale řešení nejen na dobu karantény, ale i usnadnění na potom. Vám by odpadla povinnost pamatovat si na to, abyste si do kostela vzali nějaké peníze na sbírku, a taky byste dostali potvrzení. My bychom měli méně práce s počítáním drobných a ukládáním na účet.
Samozřejmě vnímám, že se kvůli koronaviru mohou i někteří z vás dostat do potíži s financemi. Někteří mohou dokonce přijít o práci – kéž by se tak nestalo. Pak je jasné, že musí myslet na sebe a svou rodinu, a farnost ať vypustí z hlavy.
Pokud vám to ale nehrozí, přemýšlejte… Třeba se vám tato myšlenka zalíbí. Pro jistotu hned přidávám čísla účtů:
farnost Šumperk: 231336089/0300
farnost Rapotín: 194119367/0300
farnost Bratrušov: 231336927/0300
farnost Dolní Studénky: 231340707/0300
Na konec mám asi dobrou zprávu. Navzdory tomu, co jsem psal předevčírem, dubnový Tam&Tam BUDE! Sice v něm nebudou tradiční informace, protože většinou bychom museli ke každé akci připsat: „asi nebude“… bohoslužby, společná zpověď, velikonoční odpolední setkání farníků… Nejsme schopni říci dopředu, jak vše dopadne. Obvyklé rubriky v časopise však najdete, a napadlo nás, že byste mohli přispět svými texty tentokrát i vy. Napište nám, jak prožíváte toto období, nedělní rodinné bohoslužby... Třeba máte nějaké zajímavé postřehy, zkušenosti, nápady. (fasumperk@ado.cz)
Zítra je pátek, tradiční kající den, který takto prožíváme zvlášť v době postní. V období karantény ale nejlepším pokáním a zároveň dobrým skutkem je SEDĚT DOMA. Je to opravdu to nejlepší, co můžeme udělat. Zvlášť to platí pro všechny seniory. Berme to takto a obětujme za druhé. Je to někdy těžké, nejsme zvyklí být vězni ve vlastním bytě. Ale tato postní doba je z vůle Boží právě taková a je vůle Boží, abychom letos takto činili pokání.
DEN TŘETÍ - STŘEDA 18. 3. 2020
Moc všechny zdravím. Po včerejší pouti mne dnes bolí celý člověk, asi stárnu, nebo se musím teprve rozhýbat. Celé dopoledne jsem strávil na pokusech – a omylech samozřejmě – při vytváření farní stránky na FB. Zjišťuji, že i na to už jsem starý: vůbec nerozumím, jak to funguje, kdo všechno ty příspěvky dostane, kdo je fanouškem, a kdo ne, atd. Kdo máte FB, pokuste se přihlásit: https://www.facebook.com/farnostsumperk. Až u mne za pár dnů pomine upřímný odpor k vynálezu jménem FB, který mě dnes úspěšně ovládl, snad se tam objeví i nějaké informace. Zatím píšu na naše www stránky, které mi jsou mnohem sympatičtější.
Pořád přemýšlím, jak by se farnost mohla zapojit k pomoci starším či nemocným. Jsme ochotni u nás na faře zřídit centrum, kde se tito lidé mohou nahlásit, pokud by potřebovali nákup či jinou pomoc. My bychom pak oslovili farníky, kteří rádi pomůžou (ti se ale také mohou nahlásit, třeba mailem či smskou). Jedna paní doktorka mi dnes psala, že jelikož ordinuje více méně na dálku, posílá hromady elektronických receptů také mnoha seniorům. Ti ale musí stejně jít do lékárny, aby si je vyzvedli. Stačilo by takový e-recept přeposlat a zbytek bychom zařídili. Jak těm lidem ale dát vědět o té možnosti? Napadlo mne: prosím pošlete všem starším či nemocným, jejichž telefonní čísla máte, sms zprávu: POKUD POTŘEBUJETE POMOC S NÁKUPEM ČI VYZVEDNUTÍM LÉKŮ V LÉKÁRNĚ NEBO VÍTE O NĚKOM, KDO JI POTŘEBUJE, NEBOJTE SE ZAVOLAT NA ČÍSLO 731402146. KNĚŽÍ A JEJICH SPOLUPRACOVNÍCI VÁM BUDOU K DISPOZICI. Věřím, že většině zajistí pomoc jejich rodiny, ale možná je i někdo, kdo by takovou pomoc přivítal.
Z důležitých novinek bych vám rád nabídl odkaz na Duchovní a psychoterapeutickou pomoc na telefonu, kterou nabízí arcibiskupství ve spolupráci s teologickou fakultou. Jsou tam kontakty na odborníky, terapeuty a psychology, kteří mohou v složitých situacích nabídnout víc než my tady. Samozřejmě nelze tuto službu zneužívat, ať slouží opravdu těm, kteří ji potřebují. Nevíme, co všechno dokáže stav ohrožení, zvlášť po delší dobu, udělat s lidskou psychikou.
A na konec něco pro rozveselení…
Někteří jste už o této příhodě četli, ale pro mnohé to bude novinka.
Dnes v jednom z nejmenovaných pražských obchodních domů vznikla velmi nebezpečná situace kvůli zdánlivé banalitě, jako je nákup za 201 Kč placený pětisetkorunovou bankovkou. Když se prodavačka původem z Olomouce zeptala zákazníka: "Nebodete mět náhodó to ķorono?", ostatní zákazníci urychleně odhodili své vytoužené zásoby mouky a těstovin a dali se na zběsilý útěk. Všem lehce a středně zraněným z tlačenice u dveří přejeme brzké uzdravení. Mimopražské spoluobčany žádáme, aby byli ohleduplní a alespoň v těchto těžkých chvílích se snažili mluvit tak, aby jim i Pražáci rozuměli. Děkujeme. Bude líp!
A ještě dva obrázky:
DEN DRUHÝ KARANTÉNY- ÚTERÝ 17. 3. 2020
Slovo pro povzbuzení z cesty do Králík
DEN PRVNÍ KARANTÉNY – PONDĚLÍ 16. 3. 2020
Drazí farníci, moc vás zdravím v tomto zvláštním čase karantény. Pořád přemýšlím, jaký je nejúčinnější způsob předávání informací a zdá se, že jsou to právě farní webové stránky a FB. Proto jsem vytvořil tuto rubriku, kde najdete informace, výzvy, modlitby, zajímavosti, občas možná i něco na odlehčení (ať se z toho všichni nezblázníme). V nejbližší době se pokusím vytvořit i farní facebookový profil, a tam ať se přihlásí co nejvíce farních „přátel“.
Nejprve mám pro vás aktuální farní informace.
Samozřejmě všechny bohoslužby a akce jsou už teď úplně zrušené. Týká se to také večerních adorací na středisku a také veškerých setkání ve farní kavárně, i těch soukromých, pro které jste si kavárnu objednali. Neuskuteční se ani akce 24 hodin pro Pána. Těžko byste vysvětlovali policejní hlídce, kam míříte večer či v noci přes zákaz vycházení… V neděli se už nebude podávat svaté přijímání. Kostel je však otevřený po celý den od 8.00-18.00, ať se můžeme aspoň na pět minut po cestě z nakupování či z práce zastavit před Pánem a prosit…
Všichni se ptají, co bude s velikonočními svátky, zpovědí atd. Nevím. Teď nejsem s to na tyto otázky odpovědět. Snad časem.
Pravděpodobně nevyjde ani dubnové číslo Tam&Tamu – když nebudou do té doby bohoslužby, neměli byste si ho ani jak převzít.
Pokud byste nutně potřebovali ke zpovědi, nebo chtěli návštěvu kněze u nemocného, nebojte se zavolat. Tak jak to píše otec arcibiskup ve svém prohlášení, tuto individuální pastoraci smíme zajistit, samozřejmě v nějaké rozumné míře. Můžeme i do nemocnice, ale nejvhodnější je to zajistit skrze nemocniční kaplanku a hlavně – pokud to jde - ne na poslední chvíli!
Počítejte s tím, že tato individuální pastorace má svůj režim: musíme prostě z bezpečnostních důvodů zaznamenávat, s kým jsme se setkali.
Pokud jde o pohřby - zrovna v tomto týdnu jsou už dva - přijímáme je běžným způsobem, ale počítáme s tím, že budou pouze v rodinném kruhu.
Nechci opakovat výzvy, které slyšíte ze všech stran, jak se máme v době epidemie chovat atd. Prosím ale, přečtěte si dopis otce arcibiskupa, je v něm vše podstatné pro nás. Najdete ho tady: Slovo ke krizovému opatření vlády ČR z 15. března 2020.
Doporučuji, podívejte se i na jiné odkazy, kde najdete pomůcky k prožívání těchto dnů: manuál pro domácí nedělní bohoslužbu, nabídku pro mládež, modlitbu otce arcibiskupa, novénu pro zastavení epidemie koronaviru .
Světicí, ke které se utíkali naši předkové o pomoc v době moru, je svatá Rozálie. O jejím životě toho není mnoho známo. Narodila se kolem roku 1130 na Sicílii do normanské šlechtické rodiny Sinibaldi. Rozálie pravděpodobně nejprve vstoupila do kláštera, ale klášterní život se jí údajně zdál být příliš pohodlný, proto se rozhodla odejít a žít jako poustevnice. Usadila se v jeskyni na Monte Pellegrino poblíž Palerma, kde také zemřela a byla pohřbena křesťany, kteří ji údajně uctívali už za jejího života. V roce 1624 vypukla v Palermu morová epidemie. Podle legendy epidemie ustala poté, co byly ostatky svaté Rozálie přeneseny a pohřbeny v palermském dómu.
V Šumperku máme na Nám. Míru mariánský sloup, kde je sv. Rozálie znázorněná jako hlavní ležící postava mezi dalšími světci.
Máme blízko také kostelík Božího Těla nad Bludovem, jehož je také patronkou, a kde je už po celá staletí uctívána. Nezapomeňme na to. Na těchto místech se můžeme modlit za zastavení moru se jménem coronavirus.
Jako povzbuzení ať nám poslouží krátký film. Ukazuje soukromou pouť papeže Františka za ukončení epidemie, kterou vykonal včera v Římě. Zamířil nejprve do hlavní mariánské baziliky Věčného města, před ikonu Salus populi Romani, a odtud se vydal do kostela sv. Marcela na Via del Corso, kde se uctívá kříž, který byl v roce 1522 za “Velkého moru” nesen v procesí ulicemi města a jemuž je přičítána záchrana mnohých.
A na konec prosím, pamatujte na ty, kteří mohou potřebovat pomoc, zvlášť na seniory. Je to velká příležitost k postním skutkům milosrdenství.
Přeji všem hodně trpělivosti, důvěry a naděje – a buďme spojeni v modlitbě.
P. Slávek